Themes - Twenty Twenty-Four - en to sq_AL translation catalogue (320 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Four is designed to be flexible, versatile and applicable to any website. Its collection of templates and patterns tailor to different needs, such as presenting a business, blogging and writing or showcasing work. A multitude of possibilities open up with just a few adjustments to color and typography. Twenty Twenty-Four comes with style variations and full page designs to help speed up the site building process, is fully compatible with the site editor, and takes advantage of new design tools introduced in WordPress 6.4.
sq_AL: Twenty Twenty-Four është hartuar për të qenë e epshme, e zhdërvjellët dhe e zbatueshme për çfarëdo sajti. Koleksioni i saj i gjedheve dhe modeleve u bën punë nevojave të ndryshme, fjala vjen, paraqitjes së një biznesi, blogimit dhe shkrimit, apo paraqitje punësh. Vetëm pak përimtime ngjyre dhe tipografie hapin një shumicë mundësish. Twenty Twenty-Four vjen me variante stilesh dhe skema të plota faqesh, për t’ju ndihmuar të përshpejtoni procesin e ndërtimit të sajtit, është plotësisht e përputhshme me përpunuesin e sajteve dhe përfiton nga mjete të reja hartimi të sjella nga WordPress 6.4.

[ctx: Pattern description]
en: A centered text statement with a large amount of padding on all sides.
sq_AL: Një pohim tekst, në qendër, me një sasi të madhe mbushjeje në tërë anët.

[ctx: Pattern title]
en: Posts heading
sq_AL: Krye postimi

[ctx: Pattern description]
en: A title, a paragraph and a CTA button on the left with an image on the right.
sq_AL: Një titull, një paragraf dhe një buton ThPV në të majtë, me një figurë në të djathtë.

[ctx: Pattern description]
en: A text-only section for project details.
sq_AL: Një ndarje vetëm për tekst, për hollësi projekti.

[ctx: Pattern description]
en: A feature grid of 2 rows and 3 columns with headings and text.
sq_AL: Një rrjetë të zgjedhurash, prej 2 rreshtash dhe 3 shtyllash, me krye dhe tekst.

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Who is behind Études?
sq_AL: Kush gjendet pas Études?

[ctx: Pattern description]
en: A FAQ section with a large FAQ heading and a group of questions and answers.
sq_AL: Një ndarje PBR, me një krye të madhe PBR dhe një grup pyetjesh dhe përgjigjesh.

[ctx: Pattern description]
en: A centered italic text statement with compact padding.
sq_AL: Një deklaratë tekst me të pjerrëta, me anë kompakte.

[ctx: Pattern description]
en: A text section, then a two-column section with text in one column and an image in the other.
sq_AL: Një ndarje tekst, mandej një ndarje me dy shtylla me tekst në njërën dhe një figurë në tjetrën.

[ctx: Pattern description]
en: A centered testimonial section with an avatar, name, and job title.
sq_AL: Një ndarje për dëshmi, në qendër, me një avatar, emër dhe emërtesë vendi pune.

[ctx: Pattern description]
en: A team section, with a heading, a paragraph, and 4 columns for team members.
sq_AL: Një pjesë për ekip, me titull, një paragraf dhe 4 shtylla për anëtarët e ekipit.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts without images, 1 column.
sq_AL: Një listë postimesh pa figura, 1 shtyllë.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 4 columns.
sq_AL: Një listë postimesh vetëm me figura të zgjedhura, 4 shtylla.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 3 columns.
sq_AL: Një listë postimesh vetëm me figura të zgjedhura, 3 shtylla.

[ctx: Pattern description]
en: A grid of posts featuring the first post, 2 columns.
sq_AL: Një rrjetë postimesh që përmban postimin e parë, 2 shtylla.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns.
sq_AL: Një listë postimesh, 3 shtylla.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column.
sq_AL: Një listë postimesh, 1 shtyllë.

[ctx: Pattern description]
en: A full portfolio page with a section for project description, project details, a full screen image, and a gallery section with two images.
sq_AL: Një faqe portofol e plotë, me një ndarje për përshkrim projekti, hollësi projekti, një figurë sa krejt ekrani dhe një ndarje për galeri, me dy figura.

[ctx: Pattern description]
en: A block with a newsletter subscription CTA for a landing page.
sq_AL: Një bllok me një ThPV pajtimi në buletin, për një faqje mirëseardhjeje.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio home page with a description and a 4-column post section with only feature images.
sq_AL: Një faqe hyrëse sajti portofol, me një përshkrim dhe një ndarje me 4 shtylla për postime, me vetëm figura të zgjedhura.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio home page that features a gallery.
sq_AL: Një faqe hyrëse portofolesh që përmban një galeri.

[ctx: Pattern description]
en: A business home page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
sq_AL: Një faqe hyrëse biznesi, me një ndarje hero, një ndarje tekst, një ndarje shërbime, një ndarje për ekipin, një ndarje për klientët, një ndarje PBR dhe një ndarje ThPV.

[ctx: Pattern description]
en: A blogging home page with a hero section, a text section, a blog section, and a CTA section.
sq_AL: Një faqe hyrëse blogu, me një ndarje hero, një ndarje për tekst, një ndarje për blog dhe një ndarje ThPV.

[ctx: Pattern description]
en: A business about page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
sq_AL: Një faqe “Rreth” biznesi, me një ndarje hero, një ndarje tekst, një ndarje shërbime, një ndarje për ekipin, një ndarje për klientët, një ndarje PBR dhe një ndarje ThPV.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with a project layout with 2 images.
sq_AL: Një ndarje galeri me një skemë projekti me dy figura.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 4 columns and offset images.
sq_AL: Një ndarje galeri me 4 shtylla dhe figura të shmangura.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 3 columns and offset images.
sq_AL: Një ndarje galeri me 3 shtylla dhe figura të shmangura.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 2 columns and offset images.
sq_AL: Një ndarje galeri me 2 shtylla dhe figura të shmangura.

[ctx: Pattern description]
en: A cover image section that covers the entire width.
sq_AL: Një ndarje figure mbulesë, që mbulon ksrejt gjerësinë.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 4 columns.
sq_AL: Një ndarje fundfaqeje, me <em>colophon</em> dhe 4 shtylla.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 3 columns.
sq_AL: Një ndarje fundfaqeje, me <em>colophon</em> dhe 3 shtylla.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a centered logo, navigation, and WordPress credits.
sq_AL: Një ndarje fundfaqeje, me një stemë në qendër, elementë lëvizjeje dhe kredite WordPress.

[ctx: Pattern description]
en: Subscribers CTA section with a title, a paragraph and a CTA button.
sq_AL: Ndarje ThPV për pajtimtarët, me një titull, një paragraf dhe një buton ThPV.

[ctx: Pattern description]
en: An image, title, paragraph and a CTA button to describe services.
sq_AL: Një figurë, titull, paragraf dhe një buton ThPV, për të përshkruar shërbime.

[ctx: Pattern description]
en: A large RSVP heading sideways, a description, and a CTA button.
sq_AL: Një krye e madhe RSVP e vendosur së gjeri, një përshkrim dhe një buton ThPV.

[ctx: Pattern description]
en: A pricing section with a title, a paragraph and three pricing levels.
sq_AL: Një ndarje për çmime, me një titull, një paragraf dhe tre nivele çmimesh.

[ctx: Pattern description]
en: A title, paragraph, two CTA buttons, and an image for a general CTA section.
sq_AL: Një titull, paragraf, dy butona ThPV dhe një figurë për një ndarje të përgjithshme ThPV.

[ctx: Pattern description]
en: Project description section with title, paragraph, and an image.
sq_AL: Ndarje përshkrimi projekti, me titull, paragraf dhe një figurë.

[ctx: Pattern description]
en: A hero section with a title, a paragraph, a CTA button, and an image.
sq_AL: Një ndarje hero, me një titull, një paragraf, një buton ThPV dhe një figurë.

en: Contact Us
sq_AL: Lidhuni Me Ne

en: Terms and Conditions
sq_AL: Terma dhe Kushte

en: Privacy Policy
sq_AL: Rregulla Privatësie

en: Careers
sq_AL: Punësime

en: History
sq_AL: Historik

en: Team
sq_AL: Ekip

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
sq_AL: Listë postimesh pa figura, 1 shtyllë

en: I’m <em>Leia Acosta</em>, a passionate photographer who finds inspiration in capturing the fleeting beauty of life.
sq_AL: Jam <em>Leia Acosta</em>, një fotografe e pasionuar që gjen frymëzim te fiksimi i bukurisë fluturake të jetës.

en: A collection of full page layouts.
sq_AL: Një koleksion skemash faqeje të plotë.

[ctx: Block pattern category]
en: Pages
sq_AL: Faqe

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
sq_AL: Postime Njëshe Me Anështyllë

[ctx: Custom template name]
en: Page with Wide Image
sq_AL: Faqe me Figurë të Gjerë

[ctx: Custom template name]
en: Page with Sidebar
sq_AL: Faqe me Anështyllë

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
sq_AL: Faqe Pa Titull

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
sq_AL: Meta Postimi

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
sq_AL: Anështyllë

[ctx: Template part name]
en: Footer
sq_AL: Fundfaqe

[ctx: Template part name]
en: Header
sq_AL: Kryefaqe

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to white
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë zinku në të bardhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard mint to white
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë dhiozmë në të bardhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sage to white
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë bizele në të bardhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to white
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë ndryshku në të bardhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sandstone to white
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga bezhë e errët në të bardhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to white
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë bezhë në të bardhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to white
sq_AL: Vertikal, i butë, nga ngjyrë zinku në të bardhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft mint to white
sq_AL: Vertikal, i butë, nga ngjyrë dhiozmë në të bardhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sage to white
sq_AL: Vertikal, i butë, nga ngjyrë bizele në të bardhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft rust to white
sq_AL: Vertikal, i butë, nga ngjyrë ndryshku në të bardhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sandstone to white
sq_AL: Vertikal, i butë, nga ngjyrë bezhë e errët në të bardhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft beige to white
sq_AL: Vertikal, i butë, nga ngjyrë bezhë në të bardhë

[ctx: Duotone name]
en: Black and pastel blue
sq_AL: E zezë dhe e kaltër pastel

[ctx: Duotone name]
en: Black and sage
sq_AL: E zezë dhe ngjyrë bizele

[ctx: Duotone name]
en: Black and rust
sq_AL: E zezë dhe ndryshk

[ctx: Duotone name]
en: Black and sandstone
sq_AL: Nga e zezë në ngjyrë rëre

[ctx: Duotone name]
en: Black and white
sq_AL: E zezë dhe e bardhë

[ctx: Color name]
en: Base / 2
sq_AL: Bazë / 2

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to beige
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë ndryshku në bezhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical rust to beige
sq_AL: Ndryshk vertikal në bezhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard transparent rust to beige
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë ndryshku e tejdukshme në bezhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical transparent rust to beige
sq_AL: Vertikal, nga ngjyrë ndryshku e tejdukshme në bezhë

[ctx: Duotone name]
en: Dark rust to beige
sq_AL: Ndryshk e errët në bezhë

[ctx: Style variation name]
en: Rust
sq_AL: Ndryshk

[ctx: Color name]
en: Accent / Five
sq_AL: Theksim / Pesë

[ctx: Color name]
en: Accent / Four
sq_AL: Theksim / Katër

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
sq_AL: Theksim / Tre

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
sq_AL: Theksim / Dy

[ctx: Color name]
en: Accent
sq_AL: Theksim

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to dark gray
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë zinku në gri të errët

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard steel to dark gray
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë çeliku në gri të errët

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard olive to dark gray
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë ulliri në gri të errët

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard cinnamon to dark gray
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë kanelle në gri të errët

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard walnut to dark gray
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë arre në gri të errët

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to dark gray
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë bezhë në gri të errët

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to dark gray
sq_AL: Vertikal, i butë, nga ngjyrë zinku në gri të errët

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft steel to dark gray
sq_AL: Vertikal, i butë, nga ngjyrë çeliku në gri të errët

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft olive to dark gray
sq_AL: Vertikal, i butë, nga ngjyrë ulliri në gri të errët

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft cinnamon to dark gray
sq_AL: Vertikal, i butë, nga ngjyrë kanelle në gri të errët

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft walnut to dark gray
sq_AL: Vertikal, i butë, nga ngjyrë arre në gri të errët

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft driftwood to dark gray
sq_AL: Vertikal, i butë, nga ngjyrë shkarpe në gri të errët

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and steel
sq_AL: Gri e errët në çelik

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and olive
sq_AL: Gri e errët në ulli

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and cinnamon
sq_AL: Gri e errët dhe kanellë

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and walnut
sq_AL: Gri e errët dhe arrë

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and white
sq_AL: Gri e errët dhe e bardhë

[ctx: Style variation name]
en: Onyx
sq_AL: Oniks

[ctx: Style variation name]
en: Mint
sq_AL: Mentë

[ctx: Color name]
en: Contrast / 3
sq_AL: Kontrast / 3

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ocean
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga bojë shkrimi në ngjyrë deti

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to slate
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë deti në ngjyrë rrase

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ice
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga bojë shkrimi në ngjyrë akulli

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to ice
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë akulli në bojë shkrimi

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard slate to ice
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga oqean në akull

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ice to azure
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga e kaltër në akull

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ocean
sq_AL: Vertikal, nga bojë shkrimi në ngjyrë deti

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to slate
sq_AL: Vertikal, nga ngjyrë deti në ngjyrë rrase

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ice
sq_AL: Vertikal, nga bojë shkrimi në ngjyrë deti

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to ice
sq_AL: Vertikal, oqean në akull

[ctx: Gradient name]
en: Vertical slate to ice
sq_AL: Nga ngjyrë rrase në ngjyrë akulli

[ctx: Gradient name]
en: Vertical azure to ice
sq_AL: Vertikal, e kaltër në akull

[ctx: Style variation name]
en: Ice
sq_AL: Akull

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
sq_AL: Tejet Tejet të Mëdha

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
sq_AL: Edhe Më të Mëdha

[ctx: Font size name]
en: Large
sq_AL: Të mëdha

[ctx: Font size name]
en: Medium
sq_AL: Mesatare

[ctx: Font size name]
en: Small
sq_AL: Të vogla

[ctx: Color name]
en: Contrast / Three
sq_AL: Kontrast / Tre

[ctx: Color name]
en: Contrast / Two
sq_AL: Kontrast / Dy

[ctx: Style variation name]
en: Fossil
sq_AL: Fosil

[ctx: Color name]
en: Base / Two
sq_AL: Bazë / Dy

[ctx: Color name]
en: Contrast
sq_AL: Kontrast

[ctx: Color name]
en: Contrast / 2
sq_AL: Kontrast / 2

[ctx: Color name]
en: Base
sq_AL: Bazë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to sable
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga abanoz në ngjyrë rëre

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to taupe
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë rëre në bezhë të errët

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to beige
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga abanoz në bezhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to beige
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë rëre në bezhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard taupe to beige
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë bezhë e errët në bezhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to linen
sq_AL: Vertikal, i fortë, nga ngjyrë bezhë në ngjyrë lini

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to sable
sq_AL: Vertikal, abanoz në ngjyrë rëre

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to beige
sq_AL: Vertikal, abanoz në bezhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical sable to beige
sq_AL: Vertikal, ngjyrë rëre në bezhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical taupe to beige
sq_AL: Vertikal, nga ngjyrë bezhë e errët në bezhë

[ctx: Gradient name]
en: Vertical linen to beige
sq_AL: Vertikal, ngjyrë lini në bezhë

[ctx: Duotone name]
en: Orange and white
sq_AL: Portokalli dhe e bardhë

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
sq_AL: Rreth nesh

[ctx: Description for the About pattern]
en: Leaving an indelible mark on the landscape of tomorrow.
sq_AL: Po lëmë një shenjë të pashlyeshme në peizazhin e të nesërmes.

[ctx: Headline for the About pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
sq_AL: Études ofron zgjidhje të plota konsultative, administrimi, hartimi dhe kërkimi. Çdo kuturisje arkitekturore është një mundësi për t’i dhënë formë të ardhmes.

[ctx: Pattern title]
en: Title text and button on left with image on right
sq_AL: Tekst titulli dhe buton majtas, me figurë djathtas

[ctx: Descriptive text for the feature area]
en: The revitalized Art Gallery is set to redefine the cultural landscape of Toronto, serving as a nexus of artistic expression, community engagement, and architectural marvel. The expansion and renovation project pay homage to the Art Gallery's rich history while embracing the future, ensuring that the gallery remains a beacon of inspiration.
sq_AL: Galeria e rivitalizuar e Arteve synon të ripërcaktojë peizazhin kulturor të Torontos, duke shërbyes si një pikë kyçe e shprehjes artistike, angazhimit të bashkësisë dhe mrekullisë arkitekturore. Projekti i zgjerimit dhe rinovimit nderon historinë e pasur të Galerisë së Arteve teksa përqafon të ardhmen, duke siguruar që galeria të mbetet një fanar frymëzues.

[ctx: Descriptive title for the feature area]
en: With meticulous attention to detail and a commitment to excellence, we create spaces that inspire, elevate, and enrich the lives of those who inhabit them.
sq_AL: Me kujdes të imët ndaj hollësive dhe një përkushtim për të shkëlqyer, ne krijojmë hapësira që frymëzojnë, ngrenë njerëzit më lart shpirtërisht dhe pasurojnë jetën e atyre që banojnë në to.

[ctx: Title text for the feature area]
en: The revitalized art gallery is set to redefine cultural landscape.
sq_AL: Galeria e rigjallëruar është gati të ripërkufizojë peizazhin kulturor.

[ctx: Pattern title]
en: Project details
sq_AL: Hollësi projekti

[ctx: Sample content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
sq_AL: Përjetoni shkrirjen e përfytyrimit me përvojën, përmes Études Arch Summit.

[ctx: Sample heading]
en: Architectural Solutions
sq_AL: Zgjidhje Arkitekturore

[ctx: Sample feature heading]
en: Project Management
sq_AL: Administrim Projektesh

[ctx: Sample feature heading]
en: Consulting
sq_AL: Konsulencë

[ctx: Sample feature heading]
en: App Access
sq_AL: Hyrje Aplikacioni

[ctx: Sample feature heading]
en: Continuous Support
sq_AL: Asistencë e Vazhdueshme

[ctx: Sample feature content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
sq_AL: Përjetoni shkrirjen e përfytyrimit me përvojën, përmes Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample feature heading]
en: Renovation and restoration
sq_AL: Rinovim dhe restaurim

[ctx: Sub-heading of the features]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
sq_AL: Suita jonë e plotë e shërbimeve profesionale kujdeset për nevoja të një klientele të larmishme, që shtrihet nga pronarë shtëpish e deri te zhvillues komercialë.

[ctx: Heading of the features]
en: A passion for creating spaces
sq_AL: Pasion për krijim hapësirash

[ctx: Pattern title]
en: Feature grid, 3 columns
sq_AL: Mozaik të Zgjedhurash, 3 shtylla

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Can I apply to be a part of the team or work as a contractor?
sq_AL: A mund të aplikoj për të qenë pjesë e ekipit, apo për të punuar me kontratë?

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: I'd like to get to meet fellow architects, how can I do that?
sq_AL: Do të doja të arrija të takohem me arkitektë kolegë, si mund ta bëj këtë?

[ctx: Answer in the FAQ pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Our vision is to be at the forefront of architectural innovation, fostering a global community of architects and enthusiasts united by a passion for creating spaces. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
sq_AL: Études ofron zgjidhje të plota konsultative, administrimi, hartimi dhe kërkimi. Vizioni ynë është të jemi në ballë të risive arkitekturore, ushqimin e një bashkësie mbarëbotërore arkitektësh dhe entuziastësh të bashkuar nga pasioni i krijimit të hapësirave. Çdo kuturisje arkitekturore është një mundësi për t’i dhënë formë të ardhmes.

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: What is your process working in smaller projects?
sq_AL: Cili është procesi juaj me projekte më të vegjël?

[ctx: Heading of the FAQs]
en: FAQs
sq_AL: PBR

[ctx: Name of the FAQ pattern]
en: FAQs
sq_AL: PBR

[ctx: Pattern title]
en: FAQ
sq_AL: PBR

en: <em>Études</em> is not confined to the past—we are passionate about the cutting edge designs shaping our world today.
sq_AL: <em>Études</em> s’është e kufizuar në të kaluarën—jemi të pasionuar rreth dizajnesh pararojë që i japin formë botës tonë sot.

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement
sq_AL: Deklaratë në qendër

note: Translators: About text placeholder
en: I write about finance, management and economy, my book “%1$s” is out now.
sq_AL: Shkruaj rreth financave, administrimit dhe ekonomisë, libri im “%1$s” është në librari taninë.

note: Translators: About link placeholder
en: Money Studies
sq_AL: Studime Mbi Paranë

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement, small
sq_AL: Deklaratë në qendër, e vogël

[ctx: Sample list item]
en: Exclusive access to design insights.
sq_AL: Hyrje ekskluzive te tendenca dizajni.

[ctx: Sample list item]
en: Case studies that celebrate architecture.
sq_AL: Shembuj që kremtojnë arkitekturën.

[ctx: Sample list item]
en: A world of thought-provoking articles.
sq_AL: Një botë artikujsh që nxisin mendimin.

[ctx: Sample heading]
en: Études Newsletter
sq_AL: Buletin Études

en: Windows of a building in Nuremberg, Germany
sq_AL: Dritare të një ndërtese në Nuremberg, Gjermani

en: Tourist taking photo of a building
sq_AL: Turist duke bërë fotografi të një ndërtese

[ctx: Sample list heading]
en: Études Architect App
sq_AL: Aplikacioni “Études Architect”

[ctx: Sample subheading content]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
sq_AL: Suita jonë e plotë e shërbimeve profesionale kujdeset për nevoja të një klientele të larmishme, që shtrihet nga pronarë shtëpish e deri te zhvillues komercialë.

[ctx: Sample heading content]
en: An array of resources
sq_AL: Një matricë burimesh

[ctx: Pattern title]
en: Text with alternating images
sq_AL: Tekst me figura të alternuara

[ctx: Name of testimonial citation group]
en: Testimonial source
sq_AL: Burim dëshmie

[ctx: Testimonial Text or Review Text Got From the Person]
en: “Études has saved us thousands of hours of work and has unlocked insights we never thought possible.”
sq_AL: “Études na ka kursyer mijëra orë pune dhe ka çliruar prirje të cilat s’i menduam kurrë të mundshme.”

[ctx: Name of testimonial pattern]
en: Testimonial
sq_AL: Dëshmi

[ctx: Pattern title]
en: Centered testimonial
sq_AL: Dëshmi në qendër

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio single post template
sq_AL: Gjedhe e përdorur për të shfaqur një postim njësh sajti portofol

[ctx: Pattern title]
en: Blogging search template
sq_AL: Gjedhe kërkimi në blog

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio search template
sq_AL: Gjedhe kërkimi Portofol

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio index template
sq_AL: Gjedhe treguesi Portofol

[ctx: Pattern title]
en: Blogging index template
sq_AL: Gjedhe treguesi blogimi

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home template with post featured images
sq_AL: Gjedhe kreu portofol me figura të zgjedhura postimi

[ctx: Pattern title]
en: Business home template
sq_AL: Gjedhe faqeje hyrëse biznesesh

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home template
sq_AL: Gjedhe faqe hyrëse blogu

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio archive template
sq_AL: Gjedhe arkivi Portofol

[ctx: Pattern title]
en: Blogging archive template
sq_AL: Gjedhe arkivi blogimi

[ctx: Sample role of a team member]
en: Project Manager
sq_AL: Përgjegjës Projekti

[ctx: Sample role of a team member]
en: Architect
sq_AL: Arkitekt

[ctx: Sample role of a team member]
en: Engineering Manager
sq_AL: Përgjegjës Inxhinierik

[ctx: Sample role of a team member]
en: Founder, CEO & Architect
sq_AL: Themelues, CEO & Arkitekt

[ctx: Sample descriptive text of the team pattern]
en: Our comprehensive suite of professionals caters to a diverse team, ranging from seasoned architects to renowned engineers.
sq_AL: Grupi ynë i plotë i profesionistëve i shërben një ekipi të larmishëm, që shtrihet nga arkitektë të sprovuar e deri te inxhinierë të mirënjohur.

[ctx: Sample heading for the team pattern]
en: Meet our team
sq_AL: Njihuni me ekipin tonë

[ctx: Name of team pattern]
en: Team members
sq_AL: Anëtarë ekipi

[ctx: Pattern title]
en: Team members, 4 columns
sq_AL: Anëtarë ekipi, 4 shtylla

[ctx: Pattern title]
en: Offset posts with featured images only, 4 columns
sq_AL: Postime me shmangie, vetëm figura të zgjedhura, 4 shtylla

[ctx: Pattern title]
en: Posts with featured images only, 3 columns
sq_AL: Postime vetëm me figura të zgjedhura, 3 shtylla

en: Watch, Read, Listen
sq_AL: Shihni, Lexoni, Dëgjoni

[ctx: Pattern title]
en: Grid of posts featuring the first post, 2 columns
sq_AL: Mozaik postimesh, me postimin e parë të nxjerrë në pah, 2 shtylla

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 3 columns
sq_AL: Listë postimesh, 3 shtylla

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
sq_AL: Listë postimesh, 1 shtyllë

en: Green staircase at Western University, London, Canada
sq_AL: Shkallare e gjelbër në Western University, London, Kanada

[ctx: Name of RSVP landing page pattern]
en: RSVP Landing Page
sq_AL: Faqe Mirëseardhjeje RSVP

[ctx: Pattern title]
en: RSVP landing
sq_AL: Faqe mirëseardhjeje RSVP

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio project overview
sq_AL: Përmbledhje projekti për sajt portofol

[ctx: Sample content for newsletter subscribe button]
en: Sign up
sq_AL: Regjistrohuni

[ctx: sample content for newsletter subscription]
en: Subscribe to the newsletter and stay connected with our community
sq_AL: Pajtohuni te buletini dhe jini i lidhur me bashkësinë tonë

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter landing
sq_AL: Faqe mirëseardhjeje buletini

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home with post featured images
sq_AL: Krye portofol me figura të zgjedhura postimi

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home image gallery
sq_AL: Galeri figurash faqeje hyrëse për sajt portofol

[ctx: Pattern title]
en: Business home
sq_AL: Faqe hyrëse për Biznese

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home
sq_AL: Faqe hyrëse për Blogje

[ctx: Pattern title]
en: About
sq_AL: Rreth

[ctx: search form placeholder]
en: Search...
sq_AL: Kërkoni…

en: Search the website
sq_AL: Kërkoni në sajt

en: Financial apps for families
sq_AL: Aplikacione financiare për familje

en: Latest inflation report
sq_AL: Raporti më i ri mbi inflacionin

en: Links I found useful and wanted to share.
sq_AL: Lidhje që m’u dukën të dobishme dhe doja t’i ndaja me të tjerët.

en: Useful Links
sq_AL: Lidhje të Dobishme

en: Popular Categories
sq_AL: Kategori Popullore

en: About the author
sq_AL: Mbi autorin

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
sq_AL: Anështyllë

[ctx: search button text]
en: Search
sq_AL: Kërko

[ctx: search form label]
en: Search
sq_AL: Kërkoni

[ctx: Pattern title]
en: Search
sq_AL: Kërkim

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
sq_AL: Pasuesi:

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
sq_AL: I mëparshmi:

en: Posts
sq_AL: Postime

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
sq_AL: Lëvizje te postimet

[ctx: Prefix for the post category block: in category name]
en: in
sq_AL: në

[ctx: Prefix for the post author block: By author name]
en: by
sq_AL: nga

[ctx: Pattern title]
en: Post meta
sq_AL: Meta postimi

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio hero
sq_AL: Hero për sajt portofol

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
sq_AL: S’u gjetën postime.

[ctx: Pattern title]
en: No results
sq_AL: S’ka përfundime

en: Comments
sq_AL: Komente

[ctx: Pattern title]
en: Comments
sq_AL: Komente

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: The page you are looking for does not exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
sq_AL: Faqja që po kërkoni, s’ekziston, ose është lëvizur. Ju lutemi, provoni kërkimin duke përdorur formularin më poshtë.

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
sq_AL: Faqja S’u Gjet

en: Art Gallery of Ontario, Toronto, Canada
sq_AL: Galeria e Arteve të Ontarios, Toronto, Kanada

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 2. Case studies that celebrate the artistry can fuel curiosity and ignite inspiration.
sq_AL: 2. Shembuj që kremtojnë frymën artistike mund të ushqejnë kureshtjen dhe të ndezin frymëzimin.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers. With a commitment to innovation and sustainability, Études is the bridge that transforms architectural dreams into remarkable built realities.
sq_AL: Suita jonë e plotë e shërbimeve profesionale kujdeset për nevoja të një klientele të larmishme, që shtrihet nga pronarë shtëpish e deri te zhvillues komercialë. Me përkushtim ndaj novacionit dhe zhvillimit të qëndrueshëm, Études përfaqëson urën që shndërron ëndrrat arkitekturore në realitete të dalluara ndërtimore.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 1. Through Études, we aspire to redefine architectural boundaries and usher in a new era of design excellence that leaves an indelible mark on the built environment.
sq_AL: 1. Përmes Études, aspirojmë të ripërkufizojmë kufijtë arkitekturorë dhe të sjellin në erë të re dizajni të shkëlqyer, që lë një shenjë të pashlyeshme në mjedisin e ndërtimeve.

en: An empty staircase under an angular roof in Darling Harbour, Sydney, Australia
sq_AL: Një shkallë e zbrazët nën një çati të pjerrët në Darling Harbour, Sidni, Australi

[ctx: Pattern title]
en: Project layout
sq_AL: Skemë projekti

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 4 columns
sq_AL: Galeri me shmangie, 4 shtylla

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 3 columns
sq_AL: Galeri me shmangie, 3 shtylla

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 2 columns
sq_AL: Galeri me shmangie, 2 shtylla

[ctx: Pattern title]
en: Full screen image
sq_AL: Figurë sa krejt ekrani

en: Social Media
sq_AL: Media Shoqërore

en: Social
sq_AL: Shoqërore

en: Privacy
sq_AL: Privatësi

en: About
sq_AL: Rreth

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 4 columns
sq_AL: Fundfaqe me kolofon, 4 shtylla

en: Follow
sq_AL: Ndiqeni

en: Contact
sq_AL: Kontakt

en: Keep up, get in touch.
sq_AL: Vazhdoni kështu, mbani lidhjet.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 3 columns
sq_AL: Fundfaqe me kolofon, 3 shtylla

note: Translators: Designed with WordPress
en: Designed with %1$s
sq_AL: Hartuar me %1$s

[ctx: Pattern title]
en: Footer with centered logo and navigation
sq_AL: Fundfaqe me stemë në qendër dhe menu lëvizjeje

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
sq_AL: Regjistrohuni

[ctx: Sample text for Subscriber Description]
en: Stay in the loop with everything you need to know.
sq_AL: Jini në dijeni, me gjithçka që duhet të dini.

[ctx: Sample text for Subscriber Heading with numbers]
en: Join 900+ subscribers
sq_AL: Bëhuni tok me 900 e ca pajtimtarë

[ctx: Pattern title]
en: Centered call to action
sq_AL: Thirrje për veprim, në qendër

[ctx: Sample button text to view the services]
en: Our services
sq_AL: Shërbime tonat

[ctx: Sample description of the services pattern]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études—the catalyst for architectural transformations that enrich the world around us.
sq_AL: Përjetoni shkrirjen e përfytyrimit me përvojën, përmes Études—katalizatori për shndërrime arkitekturore që pasurojnë botën përreth nesh.

[ctx: Sample heading of the services pattern]
en: Guiding your business through the project
sq_AL: Udhëheqje e biznesit tuaj përmes projektit

[ctx: Pattern title]
en: Services call to action with image on left
sq_AL: Thirrje për veprim, me figurë në të majtë

en: A ramp along a curved wall in the Kiasma Museu, Helsinki, Finland
sq_AL: Një ngritje përgjatë një muri të lakuar në Muzeun Kiasma, Helsinki, Finland

[ctx: Call to action button text for the reservation button]
en: Reserve your spot
sq_AL: Rezervoni vendin tuaj

[ctx: RSVP call to action description]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Arch Summit, February 2025.
sq_AL: Përjetoni shkrirjen e përfytyrimit me përvojën, përmes Études Arch Summit, shkurt 2025.

[ctx: Button text for the third pricing level]
en: Subscribe
sq_AL: Pajtomëni

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android
sq_AL: Përdorim ekskluziv i aplikacionit <em>Études</em> për iOS dhe Android

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive, unlimited access to <em>Études Articles</em>.
sq_AL: Përdorim i pakufizuar, ekskluziv <em>Artikujsh Études</em>.

[ctx: Sample heading for the third pricing level]
en: Expert
sq_AL: Ekspert

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
sq_AL: Pajtohuni

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 20 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
sq_AL: Përdorim i 20 <em>Artikujsh Études ekskluzivë</em> në muaj.

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
sq_AL: Pajtomëni

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android.
sq_AL: Përdorim ekskluziv i aplikacionit <em>Études</em> për iOS dhe Android.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Weekly print edition.
sq_AL: Edicion javor në letër.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 5 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
sq_AL: Përdorim i 5 <em>Artikujsh Études ekskluzivë</em> në muaj.

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
sq_AL: Gratis

[ctx: Sample description for a pricing table]
en: We offer flexible options, which you can adapt to the different needs of each project.
sq_AL: Ofrojmë mundësi të zhdërvjellëta, mund t’u përshtateni nevojave të ndryshme të çdo projekti.

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
sq_AL: Shërbimet Tona

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
sq_AL: Tabelë Çmimesh

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
sq_AL: Çmime

en: White abstract geometric artwork from Dresden, Germany
sq_AL: Vepër artistike e bardhë, gjeometrike abstrakte nga Dresden, Gjermani

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
sq_AL: Si funksionon

[ctx: Button text of this section]
en: Download app
sq_AL: Shkarkoni aplikacionin

[ctx: Sample list item]
en: Experience the world of architecture.
sq_AL: Shijoni botën e arkitekturës.

[ctx: Sample list item]
en: Showcase your projects.
sq_AL: Shpalosni projektet tuaja.

[ctx: Sample list item]
en: Collaborate with fellow architects.
sq_AL: Bashkëpunoni me arkitektë si ju.

[ctx: Sample heading]
en: Enhance your architectural journey with the Études Architect app.
sq_AL: Përjetoni shkrirjen e përfytyrimit me përvojën, përmes aplikacionit Études Arch.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with image on right
sq_AL: Thirrje për veprim, me figurë në të djathtë

en: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, United States
sq_AL: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, Shtetet e Bashkuara

[ctx: Sample descriptive text for a project or post.]
en: This transformative project seeks to enhance the gallery's infrastructure, accessibility, and exhibition spaces while preserving its rich cultural heritage.
sq_AL: Ky projekt shndërrues përpiqet të thellojë infrastrukturën e galerisë, përdorimin për persona me aftësi të kufizuara dhe hapësirat e ekspozimit, teksa të ruajë trashëgiminë e saj të pasur kulturore.

[ctx: Sample title for a project or post]
en: Art Gallery — Overview
sq_AL: Galeri Arti — Përmbledhje

[ctx: Pattern title]
en: Project description
sq_AL: Përshkrim projekti

en: Building exterior in Toronto, Canada
sq_AL: Pjesë e jashtme ndërtese në Toronto, Kanada

[ctx: Button text of the hero section]
en: About us
sq_AL: Rreth nesh

[ctx: Content of the hero section]
en: Études is a pioneering firm that seamlessly merges creativity and functionality to redefine architectural excellence.
sq_AL: Études është një shoqëri pioniere, që shkrin rrjedhshëm frymën krijuese dhe anën funksionale, për të ripërkufizuar arkitekturë të shkëlqyer.

[ctx: Heading of the hero section]
en: A commitment to innovation and sustainability
sq_AL: Një zotim ndaj novacionit dhe zhvillimit të qëndrueshëm

en: With asterisk
sq_AL: Me yllth

en: With arrow
sq_AL: Me shigjetë

en: Checkmark
sq_AL: Shenjë

en: Pill
sq_AL: Kokërr

en: Arrow icon
sq_AL: Ikonë shigjetë

note: Author of the theme
en: the WordPress team
sq_AL: ekipi i WordPress-it
